Büyükşehir Belediyesi 500 adet daha S plaka satacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları genişleyince yetkileri ve kaynakları da çoğaldı.
6360 Sayılı Bütünşehir Yasası yeni kaynaklar bulmak adına ülke genelindeki büyükşehir belediyelerine önemli yetkiler verdi.
Hatta, kimi ilçe belediyeleri, gelirleri kısıtlandığı için bu durumdan yakınır olmuşlardı.
Korsan servislere karşı kentin ‘S’ plaka ihtiyacını karşılamak için zaman zaman satışa çıkan Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdilerde yeni bir adım daha atıyor.
Kulislerde, İl Trafik Komisyonu’nun merkez ve 17 ilçede toplam 5 bin 825 servis plakasına ilaveten, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne 500 yeni plaka daha tahsis edeceği konuşuluyor.
Bu karar, Bursa Büyükşehir Belediyesi için azımsanmayacak oranda yeni bir gelir demek.
Plaka satışından elde edilecek kaynak ise devam eden ve proje aşamasındaki yatırımlarda kullanılacak.

130 milyon TL’lik kaynak

Büyükşehir çevrelerinde, 500 plakanın her birinin 260 bin liradan satılarak bütçeye 130 milyon TL’lik ek gelir hedeflendiği konuşuluyor.
Büyükşehir Belediye Encümeni’nin önümüzdeki günlerde partiler halinde 500 plakanın satışına başlaması bekleniyor.
Sınırların genişlemesiyle birlikte, Bütünşehir Yasası öncesi merkez dışındaki ilçelerin sattığı servis plakalarının kent merkezinde çalıştırılmama sorunu da çözülemedi.
Kent merkeziden çalışmaya kalkan plaka sahipleriyle Büyükşehir Zabıtası da bazen karşı karşıya gelebiliyorlar.
Silah taşıma yetkisi olmayan zabıta memurları bazen, yasa ve yönetmeliklerin kendilerine verdiği yetkiyi kullanırken saldırılara da uğrayabiliyorlar.
Denetimlerde silah taşıyan kolluk gücü bulundurmak, sıkıntılı bürokratik bir süreç alabiliyor.
Revizyonu gündemde olan Bütünşehir Yasası’na yeni bir madde eklenerek, belediyelerin silahsız kolluk gücü olan zabıtaya da silah taşıma yetkisinin verilmesi isteniyor.
Talebin, Doğu ve Güneydoğu’da kimi HDP ve DTP’li belediyelerin bu durumu istismar edebileceği düşünülerek, İçişleri Bakanlığı’nın ülkede polis ve jandarma dışında yeni bir silahlı güce sıcak bakmadığı da dillendiriliyor.

İşte ‘S’ plaka dağılımı

Osmangazi 2 bin 796, Gürsu, Kestel, Yıldırım 641, Nilüfer 286, Gemlik 154, Mudanya 71, Yenişehir 126, İnegöl 469, İznik 158, Karacabey 414, Keles 65, Mustafakemalpaşa 126, Harmancık 179, Büyükorhan 122, Orhaneli 14, Orhangazi 131.
Bütünşehir Yasası öncesi satılan ve kendi ilçeleri dışında kent merkezinde de çalışmak isteyen ‘dış ilçe’ olarak belirlenmiş 12 belediyede plakalı araç sayısı 2 bin 36.
Bunların sorunu halen çözülebilmiş değil. Bir ara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne konu taşınmış, Ulaşım ve Hukuk komisyonları fark ödemek suretiyle yasa öncesi taşra ilçelerinde satılan plakaların da merkezde faaliyeti için çalışma yapmış, ancak hukuken bir formül bulamamıştı.
Büyükşehir Belediye Meclisi geçtiğimiz ay Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği’nde radikal bir değişikliğe gitti ve kurala uymayan dolmuş, minibüs, otobüs ve servis plakası sahiplerine verilecek cezayı 2 ve 3’e katlayan kararlar almıştı.
Güzergâh dışı çalışan araçların trafikten men edilme süresi ve para cezalarında da artış yapılmıştı.

 

Kaynak : olay.com.tr